O NASTANKU KLUBA

Od ZFK do OFK Subotica

OFK_Subotica

U fudbalskom životu grada Subotice, od konca pedesetih do sredine šezdestih godina prošlog veka, Zanatski klub Subotica, a kasnije, od 1960.godine, Omladinski klub Subotica, bio je po svemu jedan uspešan i po igri koju su prikazivali njegovi igrači, renomirani klub.

U tom periodu, dogodile su se mnoge lepe aktivnosti u klubu kojim su rukovodile zanatlije. Dolaskom za trenera Lajče Jakovetića (igrao je za Spartak iz Subotice ,Partizan iz Beograda i za državni tim) , angažovanjem Svetozara Toze Mirolovića – generalnog sekretara kluba i inicijatora promene imena kluba u Omladinski fudbalski klub Subotica i uključivanjem u rad Momira Mijatova – Moše za tehničkog rukovodioca, došlo je do afirmacije kluba, koja je po mnogo čemu bila jedinstvena i u jugoslovenskim okvirima.

U proleće 1961.godine na mesto prvog trenera umesto L.Jakovetića (otišao u FK Spartak), dolazi Tihomir Bata Ognjanov legenda subotičkog fudbala, bivši fudbaler Spartaka, Crvene Zvezde i 28 puta državni reprezentativac.

Za tri godine, u dva maha, prvo u kvalifikacijama za ulazak u Vojvođansku ligu (1960.g.) i za ulazak u II Saveznu ligu –Istok (1962.g.), OFK Subotica je osvojila simpatije ljubitelja fudbala.

Prve kvalifikacije za ulazak u Vojvođansku ligu (1959/60.g.) izborili su: Nikolić (Feze), Vasović, Tatalović, Kalančev, Šefčić, Čović, Đukanović, Bojović, S.Ostojić, Popović, Križanović, Drašković, Kujundžić i Grgurević.

Druge kvalifikacije za ulazak u II Saveznu ligu (1961/62.g) obeležili su: Nikolić, Džorić, Tatalović, Miklenović, B.Vitković, Zirojević, Ostojić, Drašković, S.Vitković, Čović i Vukomanović.

bata-ognjanov17199

U prijateljskim utakmicama OFK Subotica ima nekoliko vrednih rezultata.Spomenućemo dve utakmice sa beogradskim Partizanom, koje su završene rezultatom 1 : 1 i 3 : 3 , u vreme kada je Partizan bio prvak Jugoslavije. Veliku pobedu u prvenstvenim utakmicama klub je ostvario u jesen 1962.g. nad skopskim Vardarom (2:0), golovima Vukomanovića i Terzića. Utakmica je odigrana na stadionu Bačke, pred 6.000 gledalaca sa plaćenim ulaznicama, što je najveći broj gledalaca na utakmicama našeg kluba.

Kroz najbolji sastav prošlo je mnogo fudbalera, odličnih i poznatih, koji su sa ponosom nosili dres našeg kluba. Vredi spomenuti njihova prezimena : Oros, Pertić, Francišković, Budišin, Mačković, Vizin, braća Miklenović, Segedinčev, braća Čamprag, Geler, Lukač, Rupar, Popović ,Opić, Svirčev, Marcikić, Futo, Kujundžić, Bolvari, Babuškov, Kapor, Đorđević, Kolar, Horvat, Horvat, Perčić, Nićetin, Glončak, Stevanov, Čoho, braća Vukomanović, Stantić, Feze, braća Ostojić, Vasović, Nikolić, Čović, Kalančev, Šefčić, Terzić, Vojnić, Vuković, Mirolović, B.Kujundžić, Bojović, Drašković, Križanović, Đukanović, Grgurević, Baka, Stojković, Taušan, braća Gvozdenović, Džorić, braća Vučković, Tatalović, braća Vitković, G.Čović, Kosić, Bakajić, Čučković, Račić, Novičić, Džugum, Hiršman, Kaljević, Zirojević, Ivelja, Bajić ,Rašović, Ljujić, Mihalović ,Lukačević, Čutuna i Sladovek.
Njih su trenirali : Sabanov, Petrović (Pikavac), Neorčić, Milunović, Vorgučić, Kečkeš, Jakovetić, Ognjanov, Zvekanov i Zvekanović.
Klubom su rukovodil i: Zvekan, Buljovčić, Gotvald, Marnjak, Kopilović, Balunović, Pinter, Hajduković, Balaban, Marušić, Sabo, Gajić, S.Vukomanović, Radivojević, Mijatov, Mirolović, Lj.Stojković, Đorđević, Verberger, Kecojević, Pecarski, Tonković, Poljaković, Milunović, Varo, Števura, Bačlija, Kenjereš, Roža, Jerković,Banjanin i Bakiš.

ofk-subotica-2C17204

U leto 1964.godine,usled finansijskih problema,klub je prestao sa radom.

Fudbalski klub Subotica je osnovan 2002.godine.